Pokojninska vrzel ali Kako globoko lahko pademo
Marsikdo je že hodil po gorskih pobočjih, blizu strmih sten in prepadov. Že pri manjših podvigih je potrebno imeti nekaj kondicije, pozornost pa bi morala biti usmerjena predvsem na pot pred nami. Korak za korakom. Le en malce nepazljiv korak in že je prepozno. Zdrsnemo, kako˝jo odnesemo˝, pa je velikokrat odvisno zgolj od sreče.
Če zgoraj omenjene vrstice prevedemo v ˝finančne vode˝, je pravzaprav zgodba podobna. Se zavedate, da morda z vsakim dnem stopate bliže finančnemu prepadu? Recimo, da se ta prepad imenuje ˝vaša bodoča pokojnina˝. Ste prav zares prepričani, da imate zagotovljene mesečne prihodke za Vašo ˝jesen življenja˝? Seveda jih imate. Vendar, kolikšne?
V medijih se že dlje časa pojavljajo razne napovedi. Statistični podatki prikazujejo pokojninsko vrzel, ravno tako jo napovedujejo v medijih - ta pa je z vsakim letom večja. V naslednjih 20 do 30 let napovedujejo tudi, da bo pokojnina dosegala le 40% osnove za odmero pokojnine. Se zavedate, kaj to pomeni za vas?
Dobro bi bilo, da na kratko prikažem dejstva o pokojninski vrzeli, kaj pravzaprav pomeni, kako je nastala ter napovedi za prihodnja desetletja. Statistični podatki kažejo, da je rodnost v Sloveniji iz leta v leto manjša. Pomembno je vedeti, da to vpliva na naše bodoče pokojnine. Pokojninski sistemi evropskih držav, prav tako pri nas, temeljijo po principu ˝pay as you go˝, kar pomeni, da aktivno prebivalstvo, ki je zaposleno, plačuje pokojnine že upokojenemu prebivalstvu; otroci torej plačujejo pokojnino svojim staršem.
Razmerje, ki je veljalo še leta 1984, ko so delali trije delavci za eno pokojnino, se drastično spreminja. Podatki kažejo, da je konec leta 2002 delalo le še 1,38 delavca za enega upokojenca, oziroma, 1,6 aktivnega prebivalstva za enega upokojenca!!!
Leto | razmerje zavarovanec : upokojenec |
2002 | 1 : 1,60 |
2001 | 1 : 1,65 |
2000 | 1 : 1,67 |
1999 | 1 : 1,68 |
1998 | 1 : 1,66 |
1990 | 1 : 2,30 |
1984 | 1 : 3,00 |
Zgornja tabela nazorno kaže slabšanje razmerja, saj so bili v letu 1984 trije zavarovanci na enega upokojenca, v letu 2002 pa le še 1,60 zavarovanca (vir: ZPIZ). Na to razmerje vpliva število rojstev, življenjska doba, št. delovnih mest, št. novo priseljenih oseb v Sloveniji ... Iz grafa je razvidno, kako drastično upada število rojstev v času od leta 1920 do leta 2002.
Kaj pomenijo ti podatki za našo pokojnino? Državna blagajna je tako rekoč kronično prazna. Da država napolni svojo ˝malho˝, poveča davke ali pa uzakoni nove. In glej ga zlomka - tu je: sicer ne prav nov, vendar še vedno dosti nepoznan "zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ZPIZ-1", ki je začel veljati januarja 2000. Najslabše jo vedno ˝odnesejo˝ prebivalci z nižjimi dohodki. Ker nimajo sredstev za plačilo svojih obveznosti, pa ˝udari˝ po žepih tiste, ki so celo življenje pridno kot mravljice plačevali prispevke v ZPIZ z utvaro, da jim bo država dala ustrezno pokojnino. Seveda pa nov zakon ni pisan na kožo državljanom naše prelepe deželice! Bistvene spremembe so naslednje:
Kaj lahko pričakujemo v prihodnjih desetletjih:
Morda bodo nekateri celi rekli, da če že mora tako biti, pa naj bo. Vendar se ne zavedajo, da je statistična starost za moškega, rojenega l.1961 le 66 let, za ženske pa 72 let!
Razmerje med najmanjšo in največjo pokojnino pa lahko znaša 1:4. Starostna pokojnina za 40 let delovne dobe (moški), odmerjena od najnižje pokojnine osnove je v mesecu decembru 2002 znašala 74.545,54 SIT, torej pomeni, da najvišja znaša 298.182 SIT.
V praksi te številke pomenijo naslednje:
Kot otroci ste šli v šolo, potem na fakulteto. Nato ste moški služili še eno leto vojaščine, ki ste jo predvidoma končali pri 27-ih letih. Verjetno ste se bili ves čas zaposleni in ko pride 60. rojstni dan, je čas za vaš pokoj. Predostavimo, da imate ob upokojitvi v povprečju 18 let neto plačo 150.000 SIT. V plačo se ne štejejo materilna nadomestila, dnevnice, prevoz na delo, malica ... Do danes imate povprečno 15 let delovne dobe, uveljavljate enega otroka, pet let študija in eno leto vojaščine. Upokojili se boste lahko pri 61-ih letih, t.j. leta 2022, Vaša odmera za pokojnino pa bo znašala le 61,34%!!! Konkretni izračun si lahko napravite sami na spletnih straneh ZPIZ-a.
Vse to pomeni, da danes dejansko:
Se zavedate, v kakšno brezno drvite? Tej pasti se je možno izogniti, vendar le s pravočasnim ukrepanjem. Dovolj zgodaj je potrebno pričeti zbirati finančna sredstva, ki vam bodo nudila finančno in socialno varnost v pokoju. Tako, kot se je treba opremiti za pot v gore, se je treba opremiti za pot do brezskrbnega uživanja naše ˝jeseni življenja˝. Zato ne odlašajte niti minute, pričnite se ˝opremljati˝ s finančnimi sredstvi, ki vam bodo nudila dodatno pokojninsko rento.
Pa še ta nasvet: Kot lahko v trgovini kupite dobro in slabo opremo za planinarjenje, prav tako lahko na finančnem in kapitalskem trgu ˝kupite˝ dobro ali slabo finančno investicijo. Morda ste si že omislili svoj pokojninski načrt? Vsak načrt je boljši kot nikakršen. Vprašanje je le ali je dovolj dober? Če ste v dvomih in želite vam lahko pomagamo:
Zahtevajte brezplačno svetovanje!
Avtor: Blaž ZALAR